Monitoring wizyjny w pracy. Kiedy pracodawca może go wprowadzić?

Zgodnie z Kodeksem pracy monitoring polega na nadzorze nad terenem zakładu pracy lub terenem wokół zakładu pracy w postaci środków technicznych umożliwiających rejestrację obrazu.

Wszelkie zasady w związku z wprowadzeniem monitoringu wizyjnego w miejscu pracy przez pracodawcę określa Kodeks pracy art. 222 § 1.

Wprowadzenie monitoringu przez pracodawcę może nastąpić, gdy zaistnieją następujące przesłanki:

  • Zapewnienia ochronę bezpieczeństwa pracowników;
  • Ochrona mienia;
  • Kontrola produkcji;
  • Zachowania tajemnicy informacji, których ujawnienie mogłoby narazić pracodawcę na szkodę.

Pracodawca informuje pracowników o wprowadzeniu monitoringu, w sposób przyjęty u danego pracodawcy, nie później niż 2 tygodnie przed jego uruchomieniem.

W przypadku wprowadzenia monitoringu pracodawca oznacza pomieszczenia i teren monitorowany w sposób widoczny i czytelny,  za pomocą odpowiednich znaków lub ogłoszeń dźwiękowych, nie później niż jeden dzień przed jego uruchomieniem.

Cele, zakres oraz sposób zastosowania monitoringu ustala się w układzie zbiorowym pracy lub w regulaminie pracy albo w obwieszczeniu, jeżeli pracodawca nie jest objęty układem zbiorowym pracy lub nie jest obowiązany do ustalenia regulaminu pracy.